Вечният мач на Пловдив и финала за Купата: гласове от Историята
1 юни 1983 г., Националния стадион в София

* * *

Накрая, ето и онези дерби мачове на национално равнище, изиграли се през месец май.

8 май 2013 г., Ботев – Локомотив 0:0

При срещите на национално равнище Локомотив няма загуба от Ботев през месец май: 5 победи и 2 равни мача, голова разлика 10:3.
Месец май е времето на някои от най-любопитните или паметни пловдивски дербита. Например, през 1952 г. е единственият случай, когато двата тима излизат с еднакви екипи и срещата се забавя с 15 минути, докато играчите се преоблекат (Локомотив е с тъмночервени фланелки и черни гащета, ДНА – също с червени фланелки).

На 5 май 1999 г. се играе едно от дербитата, които влизат завинаги във футболния фолклор. Вече изпаднал от „А“ група, Локомотив приема застрашения от изпадане Ботев, който повежда преди да е изтекла първата минута (Марин Бакалов). След голяма борба и себераздаване, локомотивци обръщат резултата до 2:1 – с голове на Данаил Бачков в 30-та мин. и Юлиян Джевизов в 55-та.

А дербито на 25 май 2003 г. се нарежда сред най-драматичните: на своя терен Ботев води до 89-та минута (Иван Караманов, 34-та мин.), за да дойде светкавичния обрат в самия край, 1:1 от Иван Пасков в 89-та мин. и 1:2 от Мартин Камбуров в 93-та мин.